AKCE A ZÁVODY


AREÁL STATKU A VSTUPNÉ

Otevírací doba areálu:

 • Letní sezóna (duben–říjen) každý den 8:00–19:00 
 • Zimní sezóna (listopad–březen) každý den 8:00–18:00
 • Aktuální otevírací dobu bistra Chlívek naleznete zde

Kde nás najdete:

Na Okrajích 156, Spojil (Pardubice)
 

Jak se k nám dostanete:

 • Autobusem městské hromadné dopravy č. 9 nebo dalšími MHD spoji (5, 8, 88, 11, 13) na zastávky Dubina Sever nebo Dubina Dubinská a pak krátkou procházkou přes asfaltku na poli.
 • Dostat se k nám můžete také na kole, autem nebo procházkou.
   

Parkování:

Pro návštěvníky je vyhrazeno menší parkoviště před jezdeckou halou. Po pravé straně hned při vjezdu do areálu (u velkého hnojiště).
 

Co na vás čeká:

Upravené cesty pro procházky mezi pastvinami a výběhy s hospodářskými zvířaty, dětské hřiště, „relax park“ s dřevěnými herními prvky a lavičkami k posezení, informační panely o životě na statku, automat na krmení zvířátek (vybavte se prosím mincemi v hodnotě 10 Kč). Venkovní jízdárny, kde můžete sledovat trénink koní. Občerstvit se můžete v bistru Chlívek. V areálu najdete hygienické zázemí včetně bezbariérového wc a přebalovacího pultu (v bistru Chlívek). 
 

Jaká zvířata u nás uvidíte:

Na statku uvidíte běžná hospodářská zvířata jako jsou koně, oslíci, krávy, ovce, kozy nebo drobné hlodavce jako morčata a králíky. Najdete u nás, ale i exotické zástupce zvířecí říše jako lamy, velblouda Abdula, pštrosi a nosály. V prostoru bývalé silážní jámy, kde je nyní vodní nádrž žijí kachny a želvy. Ve voliérách je mnoho druhů zpěvného ptactva, andulek, papoušků, ale i pávů, kachen a slepic.
 

 • Provozní řád statku

  Provozní řád statku 

  V rámci bezpečnosti prosíme návštěvníky, aby si přečetli, a především dodržovali provozní řád našeho areálu. Předem děkujeme!

  1. Statek je přístupný veřejnosti každý den. Pohyb po areálu je na vlastní nebezpečí. Hlídejte pozorně své děti, neriskujte zbytečná zranění. Buďte prosím ohleduplní k ostatním návštěvníkům a jezdcům na koních.
  2. Parkování – pro auta je vyhrazeno vpravo od brány do areálu, pro kola v určených stojanech, nikde jinde prosím neparkujte.
  3. Krmení zvířat – zvířata je povoleno krmit pouze krmivem, které zakoupíte v automatu areálu u výběhu s kozami. Přinesené krmení nechte prosím v označené popelnici před stájí.  V celém areálu je přísně zakázáno krmit zvířata vlastním krmivem. Nevhodné krmivo může zvířata ohrozit na životě. Přinést můžete – tvrdý, usušený chléb, mrkev, jablka. Krmivo, které donesete bude zkontrolováno ošetřovateli a přesně dávkováno, tak, aby si zvířátka pochutnala a neměla zdravotní problémy.
  4. Naše zvířata jsou hodná a krotká, ale mají zuby, rohy, kopyta a mohou jimi neúmyslně ublížit.
  5. Psi - Vaši pejsci mohou do areálu, ale po celou dobu musí být na vodítku.
  6. Dětské hřiště s prolézačkami je k dispozici všem návštěvníkům, nenechávejte zde prosím své děti bez dozoru.
  7. Stáje - Vstup do stájí, ohrad a výběhů pro zvířata je zakázán. 
  8. Jezdecká hala – vstup pouze s doprovodem zaměstnanců.
  9. Volná prostranství – na cestách a v okolí budov nenechávejte kola, odrážedla, kočárky, tříkolky. Mohou narušovat průběh poskytovaných služeb a plašit koně.
  10. Nástupní rampa – je určena pro nasedání a sesedání z koně. Dodržujte zde klid.
  11. V blízkosti koní nekřičte, neběhejte a nedělejte činnosti, které by je mohly plašit.
  12. Udržujte zde prosím, pořádek a čistotu.
  13.  V celém areálu platí přísný zákaz kouření.

  Doufáme, že vám u nás bude hezky a budete se k nám rádi vracet. 

Vstupné:

 • Pro jednotlivce a rodiny je vstup do areálu zdarma
 • Pro organizované skupiny (školy, školky apod.) je vstup zpoplatněn částkou 50 Kč/osoba
 • Návštěvu skupin prosím hlaste na 777 404 618 nebo na socialni.pracovnik@apolenka.org.

PROGRAMY PRO ŠKOLY (ENVIRONMENTÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ)

Pro předškolní a školní děti připravujeme environmentální programy, které probíhají v celém areálu statku. V ohradách, voliérách a na pastvinách tu máme pestrou směs domácích i exotických zvířat, o kterých se děti dozví řadu informací, a které si budou moci prohlédnout zblízka. Kromě toho se mohou těšit na dětské hřiště, informační tabule, bistro Chlívek s občerstvením a ohniště.

Na statku děti uvidí běžná hospodářská zvířata jako jsou koně, oslíci, krávy, ovce, kozy nebo drobné hlodavce jako morčata a králíky. Najdou u nás, ale i exotické zástupce zvířecí říše jako lamy, velblouda Abdula, pštrosi a nosály. V prostoru bývalé silážní jámy, kde je nyní vodní nádrž žijí kachny a želvy. Ve voliérách je mnoho druhů zpěvného ptactva, andulek, papoušků, ale i pávů, kachen a slepic.

Programy pro mateřské školky a první stupeň ZŠ

Pro koho: Program je určen přibližně pro 15 až 30 dětí ze školky nebo prvního stupně základní školy.

Kdy: Programy probíhají po domluvě ve všední dny dopoledne během teplých měsíců (v dubnu, květnu, červnu, září a říjnu). Začátek dle dohody mezi 9.  a 10. hodinou. Celý program trvá asi asi 1,5 až 2 hodiny v závislosti na počtu dětí.

Obsah programu: 

Náplní je povídání o domácích zvířatech s ukázkami našich zvířat připravených v ohrádkách (ovce, kozy, oslíci, kráva, králíci, morčata), děti si všechny zvířata mohou pohladit, případně nakrmit (pokud jim donesou jablíčka, mrkve, suchý tvrdý chléb). Dále jsou zařazeny např. ukázky jezdeckého vybavení, ukázky krmení (seno, sláma, druhy obilí, granule), ukázky podkov, ovčího rouna a vlny, vajíček různých druhů drůbeže a podobně. Na závěr je zařazena projížďka dětí na ponících. 

Programy pro 2. stupeň ZŠ

Pro koho: Program je určen přibližně pro 15 až 30 dětí z druhého stupně základní školy. 

Kdy: Programy probíhají po domluvě ve všední dny dopoledne během teplých měsíců (v dubnu, květnu, červnu, září a říjnu). Začátek dle dohody mezi 9.  a 10. hodinou. Celý program trvá asi asi 1,5 až 2 hodiny v závislosti na počtu dětí.

Obsah programu:

Vzdělávací program seznamující žáky 6.  ‐  9. ročníku s domestikací koní, s jejich využitím v historii i současnosti. Výklad žákům osvětlí, jak důležitá a náročná je péče o koně  (krmení, hřebelcování, sedlání, uzdění). Součástí programu je přímý kontakt se zvířaty, možnost si vše prakticky vyzkoušet, pozorovat v praxi chování koní.

Cena všech programů je 100 Kč/dítě. Prosíme doprovod, aby měl připravenou hotovost za účastníky hromadně.
 

Kde se objednat:

Na telefonu +420 777 404 618 nebo na email enviro@apolenka.org.
 

Kde program probíhá:

V areálu statku Apolenka Na Okrajích 156, Spojil (Pardubice).
 

Jak se k nám dostanete:

Autobusem městské hromadné dopravy č. 9 nebo dalšími MHD spoji (5, 8, 88, 11, 13) na zastávky Dubina Sever nebo Dubina Dubinská a pak krátkou procházkou přes asfaltku na poli.
 

Občerstvení:

Děti si mohou zakoupit občerstvení v bistru Chlívek. Po dohodě je možné bistro otevřít i mimo běžnou otevírací dobu. 


PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY

Letní docházkový tábor "Malý farmář"

Pošlete děti na prázdniny na statek. Vyzkouší si krmení zvířat, péči o koně, na kterých se i svezou. Seznámí se s ovečkami, kravičkami, oslíky, slepičkami, ale i s lamami nebo
pštrosy. Zjistí, kde se bere mléko a zkusí si ho nadojit. Ve finále se vydají na hon za pokladem. A bude toho mnohem víc.

Kdy:  8. - 12. 7., 15. - 19. 7., 12. - 16. 8. 2024 

Denně od 8 do 16 hodin

Pro koho: Děti od 5 do 10 let

Kde: Statek Apolenka, Na Okrajích 156, Spojil

Cena: 3 500Kč (zahrnuje oběd, 2x svačinu, pití)

Jak se přihlásit?

Na telefonu 778 085 505 (8:00-14:00) nebo emailu apolenka.tabor@seznam.cz.

Zašleme vám formulář přihlášky. Po odevzdání variabilního symbolu pro bezhotovostní platbu (platba v hotovosti není možná).

Týdenní program: 

Pondělí: Seznámení se statkem, vedoucími a novými kamarády. Tvorba skupinových erbů. Prohlídka statku spojená s krmením zvířátek.

Úterý:  Co zvířátka jedí. Povídání o obyvatelích statku, hra "vidím, slyším, čichám, hmatám", která seznámí děti s tím, co zvířátka jedí, jakou mají srst, jak voní atd.

Středa: Den koní. Povídání o koních, projížďka na ponících, čištění koní. Vyrábění s koňskou tématikou.

Čtvrtek: Den mléka. Povídání o kravičkách a kozách, návštěva dojírny, zkouška dojení (na kravském modelu :-).

Pátek: Hon na poklad v maskách zvířátek (přinesou si děti z domova). Kolektivní hry. Loučení se zvířátky.


ŽIVÉ BETLÉMY A SVATÝ MARTIN

Pro vánoční a velikonoční trhy, dožínky a další kulturní akce zajišťujeme pronájem ohrádky se zvířátky. Návštěvníci akce si tak mohou podrbat třeba kozu, ovce, lamy a další zvířátka.
Pro školy, školky, ale i města a obce nabízíme možnost pronájmu koně a jezdce jako svatého Martina na bílém koni.

DOBROVOLNICTVÍ A ODBORNÉ STÁŽE

Dobrovolnictví

Chcete pomáhat zdravotně postiženým dětem a dospělým a zároveň čas trávit v blízkosti ušlechtilých zvířat jako jsou koně? Můžete se stát dobrovolníkem. Promyslete a vyjednejte s námi konkrétní aktivitu, kterou byste chtěli dělat, den v týdnu a počet hodin, které byste chtěli dobrovolnou pomocí v Apolence strávit. Všichni dobrovolníci pomáhají na základě dobrovolnické smlouvy, která jim zajišťuje pojištění a další výhody. Ve věci smluv spolupracujeme se sdružením neziskových organizací Koalice nevládek Pardubicka (KONEP).

Náplň práce: dle individuální domluvy (záchrana klientů sociální služby při hiporehabilitaci, pomocník při environmentálních programech, vodič koní při hiporehabilitaci, organizační pomocník při akcích a táborech atd.) 

Jak často: Většina dobrovolníků nám pomáhá jednou až dvakrát týdně na 2 - 3 hodiny. Pravidelně k nám každý rok dochází 5 až 10 ochotných, vstřícných a úžasných lidí, kteří poskytují desítky hodin svého času nezištně druhým, a kteří jsou nenahraditelnou pomocí pro řadu našich klientů. Bez nich si hladké fungování hiporehabilitace už ani nedokážeme představit.

Kde nás můžete kontaktovat: 777 404 618 nebo na socialni.pracovnik@apolenka.org 

Přijďte mezi nás, pomozte a staňte se součástí týmu.

 

Odborné stáže

Pro koho: Každoročně přijímáme na stáže studenty ze středních odborných škol, vyšších odborných a vysokých škol nebo zaměstnance z různých organizací. Většinou se jedná o studenty z oboru sociální práce, speciální pedagogiky, sociální pedagogiky, zemědělství nebo veterinární péče.

Stážisté jsou po vyřízení administrativních formalit (smlouva) proškoleni v bezpečnosti práce, seznámeni s provozem organizace, pracovníky, zaměstnanci, službami a specifiky přístupu k osobám se zdravotním postižením a teprve poté jsou zařazeni do běžného provozu podle své odbornosti pod dohledem našeho pracovníka. Na závěr stáže vypracujeme studentovi zprávu o praxi pro školu.

Kde nás můžete kontaktovat: 777 404 618 nebo na socialni.pracovnik@apolenka.org

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Pro chod webu jsou nezbytně aktivovány esenciální soubory cookies. Pro plnohodnotné poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti jsou však nutné povolit i volitelné cookies. Kliknutím na následující tlačítko, je zapnete. Zobrazit podrobnosti

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat z nastavení cookies níže. Zobrazit podrobnosti