„Kdo najde cestu ke koním,
najde cestu k lidem…“


Příběh Apolenky

Jízda na koni hiporehabilitace

Je podzim 1999 a zakládáme Apolenku. Vedeni pouze nadšením bez představy do čeho se pouštíme. Láska ke koním a prostá touha dělat radost a pomáhat druhým pro začátek stačí. Zázemí organizace a ustájení pro koně poskytujeme zdarma v provizorních podmínkách bývalé hájovny. Přicházejí první klienti a my se nejistými krůčky vydáváme na cestu, po které jdeme již 15 let.

Po optimistickém začátku je s přibývajícím počtem zájemců brzy zřejmé, že je nutné získat nezbytné materiální zázemí a odborný personál. Naštěstí nacházíme řešení - první a na delší dobu jedinou podporu. Je ze sbírkového projektu Pomozte dětem. Celých 200 000,-Kč! Opravdový úspěch pro někoho, kdo píše svůj první projekt. Poté už to jde rychle. Přibývají nám klienti, koně, odborný personál i další aktivity. Postupně také přicházejí lidé, kteří nezištně přiloží ruku k dílu nebo dobře poradí. Na radu poslankyně Ing. Aleny Páralové zakládáme chráněnou dílnuzaměstnáváme první osoby se zdravotním postižením. K naší radosti práci u koní v klidném prostředí opravdu vítají a nacházejí v ní tolik potřebnou realizaci a sebeúctu.

Po pěti letech se počet koní ztrojnásobil, přibyla domácí zvířata, personál i klienti a my zjišťujeme, že zázemí původního areálu neumožňuje další rozvoj. A tak po nelehkém rozhodování nastávají změny.

Činnost chráněné dílny je v roce 2005 z organizačních důvodů převedena na jiný právní subjekt a zároveň se stěhujeme do blízkého areálu bývalého zemědělského družstva. Znovu začínáme budovat potřebné zázemí. Již ne pro partu nadšenců a dobrovolníků, ale pro profesionální organizaci, poskytující širokou škálu služeb.

Koně, se kterými jsme začínali, zestárli a někteří z nich se již pasou na pastvinách věčně zelených. Na jejich místa přicházejí mladí, neopotřebovaní. Bez jejich ochoty trpělivě nést břímě každodenní namáhavé práce, bychom se neobešli. Patří jim dík i uznání, jsou součástí našeho týmu.

Patnáct let není málo ani v životě člověka. Patnáct let naplněných prací, nadějemi, úspěchy i nezdary. Mnohé se podařilo, ale bez Vaší podpory by tato cesta byla mnohem klikatější. Držte nám prosím palce i dál!Kontaktujte nás

APOLENKA
Na Okrajích 156
530 02 Spojil

  • +420 775 614 618
  • jolana.stepankova@apolenka.org
 
 
           

 

© 2022, APOLENKA – HIPOREHABILITACE – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑